Jak zadbać o napęd w rowerze?

Brudny napęd to często obserwowany w rowerach widok. Zaklejony mieszaniną piasku i oleju łańcuch szybciej zużywa zębatki w korbie i tryby w kasecie, ponadto wydaje niemiłe dla ucha dźwięki oraz sprawia, że cały układ może działać nieprecyzyjnie. Choć chyba wszyscy wiemy, że napęd powinien być utrzymywany w czystości, to jednak z reguły jest inaczej. 

Najczęściej nam się po prostu... nie chce. Zapewne gdyby nie to, że chodzisz do pracy, masz rodzinę i mnóstwo obowiązków, po powrocie z roweru wyczyściłbyś co trzeba. Ale powyższe czynniki sprawiają, iż najczęściej przejechanie ulubionej trasy zabiera Ci niemal cały czas, który możesz przeznaczyć na swoje przyjemności. 

O ile jednak nie uważasz, że Twój rower to zwykła maszyna bez serca (a przecież trudno mieć bezdusznego przyjaciela, prawda?), naprawdę warto poświęcić mu chwilę czasu. To same plusy – tak dla Ciebie, Twoich dwóch kółek jak i osób z najbliższego otoczenia. Z poniższym, krótkim poradnikiem Twoje działania będą szybkie i skuteczne, zaczynajmy!

Przygotuj sobie: 

  • Parę rękawiczek nitrylowych (poczuj się jak inwestor, w obecnych czasach to lepsza lokata kapitału niż złoto) 
  • Zmywacz do koronek i hamulców rowerowych 
  • Pianę na gazie do napędu 
  • Nabłyszczacz do roweru Ride & Shine 
  • Olej do łańcucha Chain Re-ACTION 
  • Bawełnianą szmatkę oraz szczoteczkę z relatywnie twardym włosiem 

 Teraz możesz skorzystać ze szczoteczki – wyczyść nią dokładnie zabrudzone elementy. Nie zapomnij o kółkach przerzutki, oraz przestrzeniach pomiędzy zębatkami. To miejsca, w których zbiera się brud i w niektórych przypadkach upośledza pracę napędu. Na koniec użyj raz jeszcze zmywacza do koronek. Preparat pod ciśnieniem wypłucze wszelkie zabrudzenia (jeśli posiadasz, możesz pomóc sobie butelką sprężonego powietrza by dotrzeć do najciemniejszych zakamarków) i pozostawi powierzchnię czystą, oraz suchą. Staraj się nie używać zmywacza pod ciśnieniem w okolicy łożysk środka suportu czy też kółek przerzutki, aby nie wypłukać z nich smaru.
W celu nadania poszczególnym częściom połysku (np. ramionom korby), skorzystaj w tym celu z nabłyszczacza. Wygodny dozownik ułatwia aplikację środka – po prostu rozprowadź go na danym elemencie czystą szmatką i wytrzyj do sucha. Preparat dodatkowo zapobiega nadmiernemu przywieraniu zanieczyszczeń podczas jazdy. Pamiętaj, aby nie stosować go na tarcze hamulcowe czy też powierzchnie robocze obręczy w przypadku hamulców szczękowych.

 Tak przygotowany napęd niemal słyszalnie woła o olej, nie zapominaj o nim. Do sworzni przerzutek możesz użyć oleju do łańcucha. Po kropli na każde ogniwo, po czym kilkakrotnie przeklikaj się manetką przez cały zakres kasety (kręcąc korbą) aby podczas ruchu pantografu olej mógł wniknąć w jego zakamarki. Użyj bawełnianej szmatki, aby wyczyścić przerzutkę do sucha od zewnątrz.

Czas zająć się łańcuchem. Nanieś niewielką kroplę oleju na każde ogniwo od wewnętrznej strony – tej, która ma bezpośrednią styczność z zębatkami korby oraz kasety. Po wszystkim kilkakrotnie zakręć korbą do tyłu i w optymalnej formie zostaw napęd na kilka godzin, aby olej mógł dokładnie spenetrować wnętrze rolek. Na koniec wytrzyj łańcuch z zewnątrz do sucha bawełnianą szmatką. 

To wszystko – jeśli zadbasz o regularność i powtarzalność tych czynności, całość nie powinna być wyraźnie dłuższa, niż przeczytanie tego artykułu. To naprawdę niewiele, by napęd odwdzięczył się lepszym działaniem, a jazda stała się czystą (!) przyjemnością.


Na koniec, zapamiętaj: - paradoksalnie im częściej czyścisz, tym mniej czasu na to poświęcasz. Zaschnięty brud trudniej usunąć - dobieraj właściwy olej do bieżących warunków na trasie i używaj go oszczędnie - nowoczesna chemia naprawdę działa i wspomaga. Korzystaj z jej dobrodziejstw. Wyczyścisz nią nie tylko napęd, ale szybko pozbędziesz się także zabrudzeń z ramy, gripów czy pedałów - często agresywne, najtańsze przemysłowe środki czyszczące są szkodliwe dla Twojego zdrowia. Korzystaj z bezpiecznych, nie po to uprawiasz sport by na koniec się truć.

Na koniec, zapamiętaj:
+ paradoksalnie im częściej czyścisz, tym mniej czasu na to poświęcasz. Zaschnięty brud trudniej usunąć
+ dobieraj właściwy olej do bieżących warunków na trasie i używaj go oszczędnie
+ nowoczesna chemia naprawdę działa i wspomaga. Korzystaj z jej dobrodziejstw. Wyczyścisz nią nie tylko napęd, ale szybko pozbędziesz się także zabrudzeń z ramy, gripów czy pedałów
+ często agresywne, najtańsze przemysłowe środki czyszczące są szkodliwe dla Twojego zdrowia. Korzystaj z bezpiecznych, nie po to uprawiasz sport by na koniec się truć.

Produkty Bike On Wax