Jak zadbać o rower po wyścigu przełajowym?

Jesień i zima to czas na cyklokros! Wyciągamy przełajówki, ruszamy do lasu lub na zawody przełajowe. Dla naszych dwóch kółek nie jest to niestety łatwy czas. Błoto, duża ilość wody i brudu, nie służą częściom rowerowym. Podpowiadamy jednak, jak potraktować rower po wyścigu, by jak najlepiej znosił przełajowe zmagania.

Nie trudno sobie wyobrazić jak kombinacja brudu i wilgoci będzie wpływać na części naszej przełajówki. Przede wszystkim zachęcamy - nie czekaj z czyszczeniem roweru i zabierz się za to zaraz po zakończeniu wyścigu.

Dlaczego nie czekać?

  • Bo zostawiając brud i błoto na rowerze, cała ich warstwa wyschnie i stwardnieje, a tego zdecydowanie nie chcemy.
  • Bo mieszanka brudu i wilgoci zwiększa ryzyko pojawienia się korozji oraz szybszego zużywania się części
  • Bo miękkie błoto zmyjesz dużo łatwiej niż zaschniętą maskę. Oszczędźmy sobie pracy!
  • Bo później… po prostu trudniej zabrać się „do roboty” - miejmy to więc z głowy!

Czy te argumenty wystarczą? Dobrze, zakładamy więc kalosze i zabieramy się do pracy.

Przydadzą się również:

Tuż po zawodach:

  • Spróbuj usunąć nagromadzone na rowerze błoto. Możesz to zrobić ręką lub szczotką, jednak uważaj, by nie porysować ramy.
  • Jeśli na miejscu dostępna jest myjka ciśnieniowa, możesz z niej skorzystać. To fajne rozwiązanie, pod warunkiem, że używamy go z głową! Uważaj więc na zbyt duże ciśnienie i nie kieruj strumienia wody bezpośrednio na newralgiczne elementy roweru: stery, piasty czy suport, a także na owijkę. Do mycia używaj aktywnej piany, a do elementów napędu - piany na gazie.
  • Jeżeli nie ma myjki, użyj wiaderka i szczotki.
  • Na koniec mycia pamiętaj o użyciu zmywacza do hamulców, by je odtłuścić.
  • o szybkim myciu nałóż trochę smaru na łańcuch oraz na elementy napędu. Dzięki temu zabezpieczysz je przed wilgocią i korozją. Uważaj na hamulce, tarcze, aby ich nie zatłuścić!

Co dalej? Pełne czyszczenie w zimnie? Nieee. Na miejscu zawodów tylko z grubsza usuń brud z roweru, żeby dało się go przetransportować, a szczegółowe czyszczenie wykonaj na spokojnie w domu, w garażu, czy innym (cieplejszym) miejscu.

Po powrocie do domu:

- Do serwisu w domu najlepiej powiesić rower za górną rurę lub za przednie koło, aby woda ściekała w dół. Nigdy nie wieszaj rower za tylne koło, ponieważ woda i brud będą spływać w stronę główki ramy i tam się gromadzić.

- To dobry moment, żeby dokładnie doczyścić rower. Warto przed kolejnym wyścigiem sprawdzić stery, suport, korbę. Często gromadzi się tam wilgoć i brud - a tego chcemy uniknąć!

- Jeśli łożyska stawiają opór, konieczny będzie dodatkowy serwis.

- Na koniec możesz spryskać rower aerozolem Ride&Shine i przetrzeć miękką ściereczką, będzie gotowy na następny wyjazd na trening lub na wyścig!

Produkty Bike On Wax